W&H pyta: Czy aparat na zęby przeszkadza w aktywności fizycznej?


Kiedy ponad półtora roku temu zaczęłam nosić aparat na zęby, koncentrowałam się bardziej na towarzyszącym temu bólu, który w opowiadanych przez moich znajomych historiach jawił się jako istny koszmar i kara boska, niż na tym, czy będzie mi wygodnie ćwiczyć - po prostu nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jedno może mieć wpływ na drugie. Cóż, znajomi nie mylili się - pierwsze 4 dni były straszne.

Podczas tego okresu zastanawiałam się, jak niby mam chodzić na ćwiczenia, tańczyć, ruszać się w jakikolwiek sposób przy takim bólu i wrażeniu magicznego wyrośnięcia dodatkowych dwóch rzędów uzębienia. Pierwszy trening wspominam jako dość dziwne doświadczenie (dochodzi do tego fakt, że boimy się otwierać usta, bo wyglądamy dziwnie. Bardzo dziwnie. Przynajmniej w naszej opinii. A przecież trzeba jakoś oddychać!). No i co tu teraz zrobić?
Mam nadzieję, że ten krótki wpis rozwieje wątpliwości i obawy tych, którzy zdecydowali się na poprawę swojego uśmiechu. A moja odpowiedź to...




...nie ma lipy.

Mam dobrą wiadomość dla wszystkich, których wkrótce czeka kilkanaście miesięcy w metalowych drutach - nie martwcie się, dacie sobie radę, ból minie, a ćwiczenia nie będą stanowić żadnego problemu. Osobiście życiową formę miałam właśnie podczas noszenia aparatu stałego w zeszłym roku :)

Pół roku temu metalowe druty zamieniłam na zdejmowany retainer i stały retainer z tyłu zębów przy dziąśle, a w tym tygodniu zdejmowany retainer został zastąpiony przezroczystą nakładką. Żaden z powyższych przyrządów nie był dokuczliwy przy aktywności fizycznej.

Wszystko pięknie, jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych aspektach:

  • pierwsze 4-5 dni będą ciężkie, więc treningi będzie trzeba odpuścić (z drugiej strony, łatwiej zapomnieć o bólu, jak człowiek się czymś zajmie... więc jest to decyzja indywidualna)
  • podczas pierwszych treningów trzeba uważać, żeby nie walnąć się w aparat i nie zaciskać zębów zbyt mocno, bo będzie ból
  • nie zapominajcie o oddychaniu! I tak nikt nie zwraca uwagi na Wasz aparat, więc zróbcie coś dobrego dla siebie i nie bójcie się otwierać ust. :D
  • uśmiechajcie się! (zauważyłam dziwną korelację między tym, jak tańczę na zumbie, a uśmiechem, nie żartuję; hamowanie się przed uśmiechem najwyraźniej hamuje również naszą ekspresję)
  • przy sportach walki należy nosić specjalny ochraniacz (trainer), a na sparingi kask z kratami, żeby zapobiec wszelkim uszkodzeniom aparatu



Poza tym aparat nie przeszkadza w absolutnie niczym. Niczym. Uszy do góry, już niedługo* będziecie mieli piękny uśmiech :)




* dla urealnienia prognozy, okres czasu noszenia aparatu podany przez Waszego ortodontę należy pomnożyć x1,5 lub x2. U mnie wprawdzie wszystko przebiegło zgodnie z planem, ale większość osób, z którymi rozmawiałam na ten temat, nie miało tyle szczęścia...

17 komentarzy:

  1. Świetny post :) Wszystko oczywiście zależy od człowieka, tak jak napisałaś. Znam osoby, które już dwa dni po założeniu aparatu ćwiczyły, ale znam też takie, które nie mogły w ogóle się skupić na ćwiczeniach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nowoczesny, dobrze dobrany i założony aparat nie powinien przeszkadzać w niczym, oczywiście te pierwsze dni po założeniu trzeba się przyzwyczaić. Ale to powinno przejść.

    OdpowiedzUsuń
  3. Im szybciej założycie aparat na zęby tym lepiej. nie ma co wierzyć mitom! Postawcie na pomoc takich gabinetów jak https://www.dentystagdynia.pl gdzie świetnie wam w tym pomogą.

    OdpowiedzUsuń
  4. Polecam www.centrum-stomatologii.pl - to jeden z najlepszych dentystów w Rzeszowie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobrze jest zakładać aparat ortodontyczny w sprawdzonej i polecanej klinice, gdzie lekarz stomatolog dobrze nam wyjaśni jak obchodzić się z aparatem. Ja miałem zakładany aparat w http://nclinic.pl/ w Świdnicy i dostałem kompleksową wiedzę na temat aparatu, który teraz noszę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja miałem nakładki hello smile i nie przeszkadzało mi przy wysiłku fizycznym.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wydaje mi się że przy założeniu może trochę przeszkadzać, ale później przyzwyczajasz się do niego.

    OdpowiedzUsuń
  8. Tak to prawda. Aparat ortodontyczny nie jest żadną przeszkodą w czasie wysiłku fizycznego. Początkowo można odczuwać lekki ból oraz dyskomfort, ale to mija bardzo szybko. W czasie uprawiania sportu nawet nie odczuwa się różnicy z czy bez aparatu na zębach. Także nie jest to żadna przeszkoda.

    OdpowiedzUsuń
  9. Retainery to specjalne urządzenia stosowane po leczeniu ortodontycznym w celu utrzymania i utrwalenia osiągniętego efektu. Działają one jako swoiste "klamry", które pomagają zębom utrzymać nową pozycję. Retainery są wykonane z wytrzymałego, elastycznego tworzywa, które zapewnia komfort noszenia. Mogą być zarówno stałe, czyli przymocowane do zębów, jak i wyjmowane na czas snu lub czyszczenia. Retainery są kluczowym elementem procesu ortodontycznego, ponieważ zapewniają trwałość i stabilność efektów leczenia.

    OdpowiedzUsuń
  10. Aparat na zębach nie jest żadną przeszkodą w sporcie. Jedynie na samym początku można odczuwać pewien dyskomfort, który jednak znika. Z czasem nawet nie czuje się aparatu. Nawet się nie zwraca na to uwagi. Aparat jedynie daje o sobie znać gdy utknie nam tam jedzenie :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Aparat na zęby nie powoduje żadnych przeszkód w czasie aktywności fizycznej. Jedynie na początku możemy go odczuwać i to tyle. Człowiek bardzo szybko przyzwyczaja się na aparatu na zębach

    OdpowiedzUsuń
  12. Nakładki na zęby są coraz bardziej popularne wśród osób szukających alternatywy dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Stworzone z przezroczystego materiału, doskonale dopasowują się do kształtu zębów i są prawie niewidoczne, co czyni je dyskretnym rozwiązaniem dla dorosłych.

    OdpowiedzUsuń
  13. Aparat na zęby nie jest żadną przeszkodą w aktywności fizycznej. Jedynie co naprawdę może nam przeszkadzać to ciągła potrzeba czyszczenia resztek jedzenia z drucików. Jednak wraz z czasem nabiera się wprawę i nie zajmuje to wiele czasu.

    OdpowiedzUsuń
  14. Twoje usta kryją potężny potencjał uśmiechu! Aparat na zęby nie tylko poprawi ich wygląd, ale także zdrowie jamy ustnej. Zainwestuj w swoją pewność siebie i uśmiechnij się do świata z nową, promienną energią już teraz! https://ochotanausmiech.pl/aparat-ortodontyczny-ruchomy/

    OdpowiedzUsuń
  15. Implant zęba cena jest istotnym czynnikiem przy wyborze tej metody leczenia. Wartościowe jest rozumienie, że cena implantu zależy od wielu elementów, w tym od rodzaju użytego materiału, renomy kliniki oraz doświadczenia chirurga. Ostateczna cena może również zawierać koszty dodatkowych procedur, takich jak podniesienie zatoki czy augmentacja kości, jeśli są one potrzebne do prawidłowego osadzenia implantu.

    OdpowiedzUsuń
  16. Wygląda na to, że większość osób twierdzi, że aparat na zęby nie stanowi przeszkody w aktywności fizycznej! To świetna wiadomość dla wszystkich aktywnych ludzi z aparatami!

    OdpowiedzUsuń

A Ty? Co o tym myślisz? No powiedz, nie daj się prosić :)